Mám rád odkaz C. G. Junga. Z jeho poznatků se dále vyvinulo například MBTI. Jde o typologii, která mně osobně přinesla do života poznání a vhled.

Za prvé je zajímavé zjišťovat o sobě, jak vlastně funguji. Jak reaguji. Je to jako procházení se zahradou plnou stínů, ve kterých člověk spočine a v klidu se začte do knihy, která nese jeho jméno.

Za druhé jsem si uvědomil, že lidé kolem mě mohou být opravdu jiní. Že prostě svět pojímají jinak než já. A tak se může stát, že se na čemsi shodneme takovým způsobem, jak kdybychom se znali celé životy, ale jindy mohu mít dojem, jako by ten samý člověk byl z jiné planety.

A pak je tam to poznání, že nic není černobílé a že poznávat vzájemně své slepé skrvny je obohacující a zábavné.

Jako když se rozhodnete hrát bowling druhou rukou, než kterou hrajete obvykle. Zkuste si to někdy.

A tak jsem zjistil, že jsem povahově sice extrovert, ale a zároveň jsem občas rád sám v přírodě. Že jsem intuitor a najít si v literatuře fakta mne uklidňuje. Že jsem citlivý člověk a také se umím bez emocí pohádat,  když na to přijde. Mám rád přehledný nepořádek a zároveň se raduji ze stojanu, kde mám přehledně srovnané kytary.

Tolik Standa ENFP :-)

Co je pro mne MBTI? Především komunikační nástroj, který pomáhá člověku lépe se pochopit. Mám ráda tento, částečně samozřejmě zjednodušující, způsob pohledu na člověka, na naši jedinečnost. Ačkoli MBTI znám dlouhou dobu, přesto mne občas překvapí, proč si vlastně nerozumíme, a to i s našimi nejbližšími…

Proč, když mohou být kytary srovnané ve stojanu, o nářadí zakopávám všude kolem v prostoru, nebo proč mi můj manžel nemůže říci jasně a stručně, co potřebuje, a halí mi obsah do metafor, srovnání a příkladů.

A to překvapení pak může vystřídat laskavé pochopení, že to máme prostě každý trochu jinak a můžeme se vzájemně obohatit. Je to úžasná cesta poznání.

Tolik Alena ISTJ :-)

A tak jsme zjistili, že jeden z našich společných darů, které jsme dostali od života, je skutečnost, že se můžeme učit jeden od druhého podobně,  jako hrát bowling druhou rukou. A máme pro sebe pochopení. Po pravdě  - trvalo to a nebylo to zadarmo. Přece jen, někde v hloubce každého člověka je to prvotní dětské přesvědčení, že svět funguje podle toho, jak ho vidí on sám. A pokud to někdo jiný vidí jinak,  tak je minimálně divný, ne-li zralý na vyšetření.

Ale měli jsme dost času, a tak se začal postupně objevovat úsměv nad tím, jak je ta jinakost zábavná.

Že pocitový intuitor prostě nemůže vysvětlit někomu, kdo k řešení situace či problému potřebuje vědecký výzkum a ideálně analýzu rizik, jak přišel ke svému rozhodnutí.

A tak jsme začali respektovat, že to máme každý jinak, a díky tomu máme společně větší záběr vnímání a posuzování světa kolem nás.

A s radostí provádíme našimi workshopy pracovní týmy a s ještě větší radostí jiné páry.

Poznávejte se. Napřed sami sebe, pak poznávejte toho, s kým žijete. Proč byste jinak spolu měli zůstávat, že?

Dědeček Oge : „Láska - to je poznat svého člověka a naučit se s ním žít”


Stanislav Stejskal

Tel.: +420 736 505 059

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Alena Stejskalová

Tel.: +420 737 500 022

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.