Spirální dynamika

Člověk se mění, vyvíjí, adaptuje, cestuje za dobrodružstvím. Nebo se někdy zasekne, zatuhne, ztroskotá na pustém ostrově, ztratí motivaci žít. Člověk prochází změnami svého světonázoru. Jeho posuzování světa se odvíjí od vývoje jeho hodnot. Tedy toho, na čem mu záleží. Skutečně záleží. Je ochoten kvůli tomu křičet, zesměšnit se, opustiti pohodlí, bojovat, zničit nebo obětovat to, co sám vytvořil. Stejně tak má vzápětí dostatek životní energie a tvořivosti na stvoření svého no-vého světa. Zvlášť pokud tento svět staví na základě toho, na čem mu skutečně záleží. Člověk staví dům pro svou rodinu, buduje firmu, stává se vegetariánem, pracuje pro charitu, vstupuje do armády, organizuje ženské nebo mužské kruhy, cestuje do přímořských letovisek, investuje peníze do zlata, půdy nebo bitcoinů, buduje zahrady nebo rodové statky, investuje čas a energii do prestižního vzdělání, vyhledává tajná společenství praktikující magii a hermetismus, stává se oddaným křesťanem, jogínem, buddhistou. Žije single život veleúspěšného charismatického jedince, obdivovaného da-vy lidí s mnoha přátelstvími a bonusem sexu. Nedá dopustit na partnerský a rodinný život a skutečnou lásku.

A stejně tak se vyvíjí svět kolem člověka. Jeho životní podmínky. Svět dalších lidí. A tento svět se mnohdy vyvíjí daleko dynamičtěji, než byl si člověk ve své savčí potřebě komfortu a stereotypu přál. „Zase nějaká změna. Už dost. Nechte mne doma, v křesle, číst si!!! “

Nebo naopak. „Jak může být ten vývoj tak pomalý? Mezi jakými tupci to musím, proboha, žít? Není nějaká jiná země, kde by mohl žít člověk mé úrovně spokojený život? “

Spirální dynamika je vědecký pohled, který mně osobně přinesl do života odpovědi na otázky typu: „Co se to sakra děje? Kam to směřuje? Jakou to má logiku? Jaký to má všechno smysl?”

Ty odpovědi přicházely v době, kdy jsem ztrácel důvěru v moderní svět. A přinesly naději na to, že budoucnost je víc než dobrá. Že to samozřejmě nebude zadarmo. Že každá transformace je koneckonců výzvou k souboji na život a na smrt. Ale v těch dvou barevných dynamických spirálách, připomínajících DNA, je zakódována naděje. Pokorná přání žít dobrý život. Celistvost a integrita.

A tak jsem dál zkoumal práci Dona Becka a Christofera Cowena a vzdělával se pod vedením Christofera Cooka a objevil, že moje poznatky se v něčem trochu liší. Bylo to ve chvíli, kdy jsem začal zkoumat jednotlivé hodnotové vrstvy spirály prostřednictvím konstelací.

A nyní nabízím lidem možnost podívat se na vlastní život z pohledu rozumu a zároveň prožít a procítit, jak jsou živé jejich hodnotové systémy. Poznat, co se to se mnou děje a kam to směřuje. To je ta služba, kterou obsahuje workshop Spirální dynamika.


Stanislav Stejskal

Tel.: +420 736 505 059

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.