Vznik Zahrady Hojnosti


 

Zahrada Hojnosti vstoupila do našich životů v roce 2011. Příběh začal tak, že jsme spolu seděli na malém pozemku, který byl na prodej a říkali si, že by se nám líbil, ale že bychom jej chtěli užívat jinak než klasicky zahrádkářsky. Že na to nemáme čas, abychom ryli a okopávali.

A tak jsme postupně navštívili kurzy permakultury. A filozofie “co bych ještě nemusel dělat, aby to fungovalo“ nás nadchla. Ano. Dobře to vymyslet a založit a nechat přírodu ať dělá co umí. Jak je to snadné a geniální. Jenže od filozofie k realizaci je dlouhá cesta. Dnes už víme, že cesta plná jak nemilých překvapení tak nečekaných zázraků. Plná darů a ztrát. Horka a sucha, kdy umírají stromy a také požehnaného deště s vůní květů a dozrávajících plodů.

Zahrada Hojnosti se po roce rozrostla z dvouset na třicet tisíc metrů čtverečních. Tedy na tři hektary. A my dva jsme šli do akce. Začali jsme plánovat a využili dokonce projektový software s definováním úzkých míst a zdrojů a milimetrový papír tři krát jeden metr jsme položili na kuchyňský stůl a začali malovat. A zahájili tak několikaletý projekt. “Zahrada Hojnosti - Rodový statek”

Podobným způsobem zahájila příroda na stejném místě a čase svůj vlastní projekt. Poněkud odlišný od našeho nákresu. Asi bychom jej mohli nazvat “Budu si dělat to, co je pro mne to nejlepší, děkuji za pochopení”

A tak jsme se začali učit pokoře k silám přírody a její moudrosti. Úctě k vlastním silám a jejich omezeným možnostem.  Chápání, že boj není na místě tam, kde je moudrost a podaná ruka.

Každý rok je jiný. A naše místo na světě se jménem Zahrada Hojnosti se stalo naším učitelem.

A o tom zde budeme psát. O Zahradě Hojnosti, jednom milovaném a milujícím místě na krásné a živé planetě Zemi.